• Witaj Maj,  Trzeci  Maj!
      • Witaj Maj, Trzeci Maj!

• 12.05.2022 18:43
      • W dniu 4 maja 2022 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego  w Chorzelach obchodziliśmy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to niecodzienna uroczystość, ponieważ odwiedzili naszą szkołę znamienici goście.

Na początku  uroczystości Pani Anna Ossowska p.o. dyrektor szkoły  przybliżyła   zebranym ważność święta Konstytucji 3 Maja. Następnie uczennica klasy VIIa- Anna Cichorska wprowadziła wszystkich w podniosły  nastrój, śpiewając piosenkę pt. ,,Taki kraj".

Uczestnicy uroczystości mogli wzbogacić swoją wiedzę historyczną słuchając Pana Tomasza Gajewskiego, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał  o tej niezwykle ważnej  w naszych dziejach ustawie- Konstytucji. Z zaciekawieniem słuchaliśmy i oglądaliśmy slajdy ukazujące wydarzenia z 1791 roku. Na zakończenie  uroczystość uświetnił występ  Zespołu Tańców Historycznych przy MDK w Przasnyszu. Tancerze w przepięknych,  regionalnych strojach przybliżyli nam tańce narodowe: poloneza i krakowiaka. To było niezapomniane przeżycie. Mogliśmy na żywo podziwiać kunszt i grację  z jaką poruszali się tancerze na scenie w rytm znanych nam melodii.

To była niezapomniana lekcja patriotyzmu, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Opracowała:

Elżbieta Lorenc